Chirurgiczna korekta powiek (blefaroplastyka) jest najskuteczniejszym sposobem odmłodzenia okolicy oka. To rodzaj operacji, który usuwa nadmiar skóry z powiek. Skóra wokół oczy jest bardzo cienka i delikatna. Właśnie w tej okolicy najszybciej widoczne są procesy starzeniowe. Z wiekiem skóra powiek traci sprężystość, a podtrzymujące je mięśnie słabną. W rezultacie nad i pod powiekami może gromadzić się nadmiar skóry i tłuszczu.
Wskazania do operacji
Przeciwwskazania
Blefaroplastykę wykonuje się w trybie chirurgii jednego dnia.
Zabieg
Przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, nasiękowym. Dla powodzenia zabiegu bardzo ważne jest stosowanie się pacjentów do zaleceń pozabiegowych, prawidłowa higiena rany oraz indywidualne skłonności skóry pacjenta do gojenia się. Zalecamy zaplanowanie 7-10 dni wolnego — proces gojenia się zazwyczaj przebiega szybko, ale u każdego pacjenta jest różny. Opuchlizna mija po 3-4 dniach, czasami utrzymuje się nieco dłużej.
Operacja wymaga założenia szwów, które usuwa się na wizycie kontrolnej po około 7 dniach. Pełna rekonwalescencja po blefaroplastyce trwa około 2-4 tygodnie. Zalecenia pooperacyjne obejmują rezygnację ze spożywania alkoholu i palenia tytoniu do momentu ściągnięcia szwów. Przez okres kilku tygodni należy powstrzymać się od uprawiania sportu i unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Nie wolno również chodzić na basen, saunę i solarium, a do pół roku po zabiegu wskazane jest używanie kremów z wysokim filtrem UV. W trakcie gojenia może utrzymywać się lekki obrzęk i zasinienie w okolicy oczu, dlatego zaleca się stosowanie zimnych kompresów, a także maści przepisanych przez lekarza. Zmiany ustępują zwykle w ciągu kilku tygodni. Gojenie jest efektem stopniowym, dlatego końcowy efekt zabiegu możemy ocenić po około 3-6 miesiącach, w zależności od stopnia defektu i rozległości operowanej okolicy. Blizna po tym okresie jest niewielka, niemal niewidoczna i powstaje w naturalnym załamaniu powieki. Na życzenie można wtedy ją jeszcze zredukować zabiegiem rewitalizacji blizny z użyciem radiofrekwencji mikroigłowej.
Jeżeli nie ma przeciwwskazań (np. rozrusznik serca) to podczas operacji wykorzystuje się nóż radiofrekwencyjny. Zastępuje on w tym przypadku tradycyjny skalpel, co niesie szereg korzyści zarówno dla pacjenta, jak i operatora: zminimalizowane ryzyko martwicy i powstania blizn przerostowych, szybkie gojenie się skóry, precyzja cięcia i koagulacja w trakcie zabiegu.