Botox to kompleks toksyny botulinowej typu A. Jest on zarejestrowany jako lek, co oznacza, że może być podany tylko i wyłącznie przez lekarza, albo przeszkoloną pielęgniarkę na jego zlecenie. Botox zaburza przewodnictwo nerwowo - mięśniowe, co objawia się spłyceniem lub całkowitym wyeliminowaniem zmarszczek mimicznych na czole, wokół oczu (tzw. kurzych łapek), między brwiami (tzw. lwia zmarszczka), wokół ust (zmarszczka palacza) oraz spłyca tzw. zmarszczki marionetek. Jest też podawany w leczeniu migren, bruksizmu i nadpotliwości.
Zabieg
Zabieg nie wymaga znieczulenia. Cała procedura trwa 15-30 minut i nie jest bolesna. Po 2 tygodniach należy udać się na wizytę kontrolną, aby ocenić efekty i ewentualnie wykonać niewielkie korekty. Zabiegi z użyciem Botoxu wykonuje się u zarówno u osób młodych (dwudziestokilkuletnich) jak i dojrzałych, ale u tych drugich efekt może nie być tak spektakularny, ze względu na zmiany związane z utratą gęstości skóry. W takiej sytuacji należy pomyśleć o grupie zabiegów, które poprawiają jej kondycję. Czas utrzymywania się efektu zabiegu z użyciem Botoxu jest różny, zależy m. in. od ilości podanego leku, zamierzonych efektów, trybu życia pacjenta i jego indywidualnych predyspozycji. Co ciekawe, im dłużej będziemy poddawać się zabiegom z użyciem Botoxu, tym rzadziej trzeba będzie je wykonywać, ponieważ nasz mózg „odzwyczaja” się od używania określonych mięśni mimicznych. Pełny zabieg można wykonać w tej samej okolicy nie częściej niż co 3 miesiące.
Zalecenia po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu nie można lecieć samolotem, korzystać z sauny i uprawiać zaawansowanej aktywności fizycznej. Nie zalecane jest także nakładanie makijażu.
Przeciwwskazania
Do przeciwwskazań zabiegów wygładzania zmarszczek produktami zawierającymi neurotoksynę botulinową typu A należą: